Wyroby z wikliny – jak o nie dbać aby długo nam służyły.

Wyroby z wikliny – jak o nie dbać aby długo nam służyły.

wyroby z wikliny

Zyskujące coraz większą popularność wiklinowe meble, przedmioty codziennego użytku, ozdoby oraz akcesoria z pewnością będą nam służyć wiele lat pod warunkiem, iż poświęcimy im odrobinę czasu na pielęgnację i systematyczną konserwację. Ponieważ wiklina jest surowcem naturalnym (to młode pędy wierzby), nie przetwarzanym chemicznie potrzebuje nieco innej pielęgnacji niż tradycyjne meble. Co nie oznacza, iż jest to skomplikowane i wymaga dodatkowych nakładów finansowych. Wręcz przeciwnie. Wszystkie potrzebne rzeczy znajdziesz w swojej kuchni.

Jak dbać o wyroby z wikliny?

Aby Twoje wyroby z wikliny były wciąż jak nowe staraj się je wszystkie regularnie odkurzać. Będzie to pomocne przy utrzymaniu ich dobrej kondycji. Do usuwania brudu z miejsc, gdzie wiklina oplata ramę warto użyć pędzla z miękkiego włosia lub miękkiej szczoteczki do zębów

Do codziennego usuwania możesz użyć odkurzacza. Załóż końcówkę z włosiem i ustaw najniższy poziom ssania.
Aby usunąć większe zabrudzenia zastosuj mieszankę wody (litr) i soku z cytryny (4 łyżki) lub kwasku cytrynowego (2 łyżeczki) lub octu (1 łyżka). W tym przypadku możesz użyć szczotki ryżowej. Nie szoruj jednak zbyt mocno, aby nie zarysować powierzchni.

Meble wiklinowe warto raz w roku dokładnie wyczyścić szczotką maczaną w roztworze z litra ciepłej wody i 2 łyżeczek sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wysuszyć.

Pamiętaj, aby do czyszczenia wikliny nie używać ostrych szczotek lub drucianych myjek. Nie używaj także mydła! Przez nie wiklina ciemnieje.

Jeżeli twoje meble straciły blask – nie martw się, przetrzyj je olejem lnianym lub oliwą z oliwek. Aby utrzymać i zintensyfikować efekt powtarzaj zabieg co pół roku.

Meble wiklinowe należy pomalować raz na kilka lat lakierem bezbarwnym (powinien to być specjalny lakier przeznaczony do traktowania wikliny) aby uchronić je przed działaniem wilgoci i pleśni.
Elementy wiklinowe wystawione na działanie warunków atmosferycznych polecamy lakierować co roku. Bardziej zniszczone meble można odnowić malując je farba kryjącą. Pamiętajmy, aby były to preparaty tworzące powłoki elastyczne, co uchroni nasze meble przed pękaniem w trakcie ich użytkowania. Powłoka farby również będzie stanowiła ochronę prze wilgocią i pleśnią.

Zarówno meble jak i wszystkie wyroby z wikliny to swoiste rękodzieła. W czasach, kiedy żyjemy w ciągłym biegu, otaczani z każdej strony technologią coraz bardziej doceniamy to co jest naturalne, ekologiczne a przede wszystkim inspirowane tradycją. Dlatego dbajmy o nie a gwarantuję, iż będą nam służyły i zapewniały komfortowy wypoczynek prze długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *