Stolik kawowy – element wyposażenia salonu

Stolik kawowy - zdjęcie

Aranżując salon musimy starannie zadbać o każdy szczegół. Jest to przecież miejsce, gdzie dzieje się najwięcej, jeśli chodzi o życie domowe. To w nim odpoczywamy, spotykamy się z przyjaciółmi lub czytamy ulubioną książkę, popijając kawą.  Dlatego zadbajmy, by był on ulubionym miejscem wszystkich domowników. O komforcie przebywających w salonie osób decyduje praktycznie każdy element aranżacji. Jednym z elementów wystroju pokoju jest stolik kawowy, który jest nie tylko uzupełnieniem wybranych mebli, ale również nadaje wnętrzu mocny charakter i nowoczesną lekkość. Wygodna sofa czy narożnik wymagają stolika, na którym będzie można podać gościom kawę czy herbatę. Jaki, zatem wybrać stolik kawowy, by był ładny i pasował do całego wystroju salonu?

Stolik kawowy – ważne parametry

Przed zakupem stolika kawowego warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, a mianowicie:

Przeznaczenie stolika – należy zastanowić się, czy ma on odgrywać bardziej praktyczną rolę, w tym również służyć do spożywania drobnych posiłków, czy raczej stanowić centralny punkt naszego salonu i pełnić głównie funkcje dekoracyjne.

Jego styl i charakter – należy dostosować wygląd stolika do innych mebli. Przede wszystkim powinien pasować do stylu i charakteru pozostałego wyposażenia, również do obicia kanapy oraz do koloru i rodzaju podłogi. Może z nimi w interesujący sposób kontrastować lub stanowić ich harmonijne uzupełnienie.

Rozmiar – zależy głównie od wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Ważna jest również jego wysokość, która powinna być dopasowana wysokości do sofy lub kanapy. Zbyt niski stolik kawowy okaże się po prostu niewygodny, natomiast za wysoki nie zapewni komfortu siedzenia i będzie źle wyglądał.

Waga – zwykle stolik taki ustawiany jest przed meblem wypoczynkowym, który często jest rozkładany na noc. W takim przypadku, ważne jest, aby był on lekki, by z łatwością dało się go przesunąć na bok i aby nie rysował podłogi.

Stabilność – musi być bezpieczny i stabilny dla wszystkich członków rodziny. Blat powinien być przykręcony do konstrukcji stolika. Należy, także upewnić się, czy wszystkie nogi są stabilne i są tej samej długości.

Krawędzie stolika –  jeśli w domu są małe dzieci, warto zadbać o bezpieczeństwo. Warto wybrać stolik z odpowiednim wykończeniem krawędzi. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku modele zaokrąglone.

Stolik kawowy – rodzaje

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór stolików kawowych i każdy może wybrać odpowiedni dla siebie. W ostatnich latach najpopularniejsze stały się stoliki kawowe prostokątne lub kwadratowe, które posiadają metalowe lub drewniane nogi oraz szklany blat. Taki model pasuje niemal do każdego wystroju wnętrza. Lustrzana powierzchnia stolika jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na tym, aby nie zasłaniać dywanu.

Niektóre stoliki kawowe wyposażone są w dodatkowe półki i szuflady, w których można przechowywać piloty do telewizora, czasopisma lub inne drobiazgi, które warto zawsze mieć pod ręką. Bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest również stolik na kółkach. Taki mebel można wykorzystać jako mobilny barek lub element dekoracyjny. Świetnie sprawdza się w towarzystwie rozkładanej sofy czy narożnika. Kółka sprawiają, że można przestawiać stolik w dowolne miejsce w zależności od sytuacji.  Należy jednak pamiętać, aby dopasować kółka do nawierzchni.

Dużym powodzeniem cieszą się również okrągłe stoliki kawowe.  Natomiast, jeżeli chodzi o kolor i materiał to istnieje pełna dowolność, chociaż najlepiej prezentują się stoliki lakierowane w kolorze białym, które rozświetlają pomieszczenie. Ponadto okrągłe stoliki sprawiają mniej problemów, ponieważ po pierwsze zajmuje mniej miejsca niż prostokątny czy kwadratowy, po drugie nikt nie czuje się skrępowany siedząc przy nim, ponieważ nie ogranicza go róg  stołu.

W ostatnich latach hitem stało się drewno. Oryginalnym pomysłem są stoliki kawowe okorowane lub z zaimpregnowanym, grubym pniem z blatem, na przykład ze szkła. Dzięki temu podstawa stolika przypomina skręcone korzenie, czy gałęzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *